در زمان بارداری چه عواملی موجب نفخ و گاز معده میشود و یک زن باردار چه کار هایی برای رفع آن می تواند انجام دهد .

در فرهنگ لغت نفخ کردن به معنی بادکردن و متورم شدن در مایعات یا گاز است به همین دلیل شما حس یک بالن را دارید که موجب ناراحتی است و این تازه یکی از رایج ترین و کم اهمیت ترین علائم بارداری است که اولین علائم آن حدود هفته 11 شروع میشود و تا زمان زایمان ادامه دارد .

دلایل ایجاد این حالت ها چیست؟

به محض اینکه آزمایش بارداریتان مثبت میشود به نظر میرسد که شلوار جین تان تنگ شده است ،شما باید از هورمون پروژسترون برای این حالت پف قدردان باشید .

درحالی که این هورمون برای حفظ سلامت در دوران بارداری بسیار ضروری است اما سه پیامد هم دارد :نفخ ،آروغ و باد معده.

پروژسترون باعث میشود بافت نرم ماهیچه ها در بدن شما (که شامل دستگاه گوارش هم میشود )شل و رها شود .قسمت خوب ماجرا این است که عمل هضم آهسته تر میشود و به مواد غذایی که میخورید فرصت بیشتری داده میشود که وارد جریان خون شوند و به جنین برسند اما قسمت نه چندان خوب این است که هضم آرامتر موجب نفخ میشود ،به علاوه فضای گسترش یافته رحم فشار بیشتری به مقعد وارد میکند که در ماهیچه های کنترل کننده اختلال ایجاد میکند و منجر به خارج شدن باد میشود.

آنچه لازم است بدانید :

غذا خوردن بیشتر در این دوران و بزرگتر شدن رحم باعث میشود به معده و روده فشار وارد شود .

راه حل هایی برای رفع این مشکل:

1-آب بنوشید

مقدار زیادی آب بنوشید تا غذا ها در سیستم بدنتان در حرکت باشند و در نتیجه از یبوست جلوگیری شود چون یبوست ،نفخ را تشدید میکند

2-غذا های فیبر دار مصرف کنید

سبزیجات برگ سبز ،غلات سبوس دار ،حبوبات و میوه ها .البته مصرف بیش از اندازه فیبرنیز میتواند باعث گاز معده شود.اگر برای اولین بار است که میخواهید غذاهای فیبر دار بخورید ،مصرف آن را به آهستگی شروع کنید.

3-وعده های غذایی کوچکتر میل کنید

هرچه غذای بیشتری بخورید ،گاز بیشتری تولید میشود .اگر برنامه غذایی خود را به 6 وعده غذایی کوچک تقسیم کنید یا سه بار غذای اصلی را میل کنید و دو یا سه مرتبه هم میان وعده های سالم بخورید،نه تنها میزان مواد مغذی در بدن تثبیت میشود و جنین بهتر تغذیه میشود بلکه از پر شدن بیش از حد معده و هضم سنگین جلوگیری میشود و پرباد بودن معده نیز کنترل میشود.

4-به آرامی غذا بخورید

اگر همیشه عادت داشتید که ناهارتان را در 5 دقیقه میل کنید و با این کار مقدار زیادی هوا نیز وارد معدتان میکردید ،این هوا در بدن به صورت گاز هایی دردناک میشود ،البته این درد فقط برای شماست نه جنین .بنابراین بهتر است غذای خود را در آرامش و به آهستگی بخورید ،نه تنها ناراحتی شما از بین میرود بلکه آرامشی که لایقش هستید را به دست می آورید .

5-سعی کنید آرامش داشته باشید

غذاخوردن عصبی همراه با استرس،منجر به قورت دادن مقداری هوا میشود . قبل و حین غذاخوردن چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید و به خاطر داشته باشید که وقت ناهار به این معنی است که واقعا قصد دارید با خیال راحت غذا بخورید.

تقریبا 100 درصد موارد سرطان دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی در ارتباط است. این ویروس که به آن HPV گفته می‌شود، شایع‌ترین عفونت مقاربتی است در صورت سالم بودن سیستم ایمنی، 90% موارد HPV از بدن مبتلایان پاک خواهد شد. در حال حاضر هیچ روش پیشگیری کننده‌ای وجود ندارد که بتواند افراد مبتلا را به دو گروه تقسیم کند، گروهی که HPV از بدن آنها دفع می‌شود و گروهی که HPV باقیمانده و سبب تغیر سلولی غیر طبیعی و یا زگیل می‌شود. ولی تغییرات سلولی بوجود آمده در آزمایش پاپ اسمیر قابل مشاهده است.
تعدادی از انواع HPV تناسلی عامل ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند و تعدادی دیگر می‌توانند سلول‌های طبیعی را غیر طبیعی نموده و سبب سرطان شوند. انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شود با انواعی که سبب سرطان می‌شود متفاوت است.

*انواع عفونت hpv

اچ پی وی پر خطر:

اچ پی وی نوع 17 و 18، که در 70 درصد مواقع موجب سرطان دهانه رحم میشوند ، انواع دیگر اچ پی وی مانند نوع 31،33،45،52،58 نیز جزء پرخطرها محسوب میشوند.

اچ پی وی کم خطر:

نوع 6 و 11 اچ پی وی که به شکل زگیل بروز میکنند و به ندرت تبدیل به سرطان میشوند ، این نوع زگیل ها در شکل های مختلف بروز میکنند (کلمی شکل و انواع دیگر) زگیل ها یک هفته یا ماه ها بعد از رابطه جنسی با فرد آلوده ،در بدن بروز میکنند.

*علائم اچ پی وی

بیشتر افرادی که به ویروس HPV مبتلا می شوند علائمی از خود نشان نمی دهند. حتی در بیشتر مواقع که فرد علائمی نیز دارد، این علائم به حدی سطحی هستند که خود فرد متوجه آن ها نمی شود. و این بدترین نقطه ی ماجراست که فرد آلوده، ناقل یا مبتلا می باشد و به دلیل عدم اطلاع این ویروس را به راحتی منتقل می سازد.

علائم ابتلا به ویروس اچ پی وی می تواند از خارش، خونریزی و دردهای خفیف و شدید شروع شده و به ظهور زگیل تناسلی منجر شود.

علائم ابتلا به ویروس  HPV نزدیک به دو تا سه ماه بعد از خود ابتلا ظهور پیدا می کنند. اما معنا این نیست که اگر تا سه ماه بعد از رابطه با احتمال انتقال ویروس به این بیماری مبتلا نشدید، ریسک ابتلا به اچ پی وی منتفی باشد. بلکه تا چند سال بعد از انتقال ویروس به بدن فرد نیز می توان منتظر فعال شدن بروز عفونت بود.

علائم ویروس پاپیلومای انسانی مرحله پیشرفته که ممکن است باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شوند عبارتند از:

-خونریزی نامنظم یا لکه بینی بعد از اتمام پریود یا بعد از رابطه جنسی

-پریودهای نامنظم

-خستگی

-از دست دادن وزن یا از دست دادن اشتها

-درد در پشت، پا یا لگن

-یک پای متورم

-ناراحتی واژینال

-ترشحات بدبوی واژینال

*راه انتقال ویروس hpv

تمام کسانی که در طول زندگی خود رابطه ی جنسی دارند، حتی اگر کاملا این رابطه ی جنسی محدود و با رعایت آداب باشد، امکان ابتلا به ویروس HPV را دارند. به همین نسبت این ویروس می تواند از طریق تماس جنسی به هر شکل، چه واژینال و چه مقعدی، تماس های جنسی دهانی و... نیز منتقل شود. به این معنا که تمام افراد دارای تماس جنسی می توانند کاندیدای ابتلا یا انتقال ویروس HPV باشند.

*روش های تشخیص اچ پی وی

آزمون DNA ویروس پاپیلوم انسانی

تستی آزمایشگاهی که در آن سلول‌هایی را با خراش دادن گردن رحم تهیه می‌کنند و آنها را از نظر حضور DNA ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) بررسی می‌نمایند. امکان دارد این ویروس باعث تشکیل توده‌های (Growths) بافتی غیرطبیعی (به‌عنوان مثال زگیل) شود و تغییرات دیگری را در سلول‌ها ایجاد نماید. ممکن است آلودگی دراز مدت به تیپ‌های خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی باعث ایجاد سرطان گردن رحم شود. امکان دارد ویروس HPV در انواع دیگر سرطان (مانند سرطان‌های مقعد، مهبل، فرج، آلت جنسی مردانه، و حلق دهانی) هم نقشی ایفا کند. این آزمایش می‌توان همراه آزمایش پاپ اسمیر انجام شود

 

*پیشگیری از عفونت ویروس پاپیلومای انسانی

۱- از کاندوم استفاده کنید

هنگامی که به درستی استفاده شود، کاندوم ۹۷٪ در برابر اکثر عفونت های منتقله از راه جنسی مؤثر است. هر زمانی که مقاربت واژینال یا مقعدی دارید، از کاندوم استفاده کنید و برای محافظت در طول رابطه دهانی از سد دهانی استفاده کنید. برای اینکه از یک کاندوم به درستی استفاده کنید:

بسته بندی را برای بررسی هر گونه سوراخ، برش نگاه کنید و تاریخ انقضای کاندوم را چک کنید. از یک کاندوم منقضی شده یا کاندومی که به نظر می رسد آسیب دیده استفاده نکنید.

پوشش آن را به دقت باز کنید تا لاتکس کاندوم پاره نشود.

کاندوم را بردارید و سر آن را محکم نگه دارید قبل از این که آن را بر روی آلت بکشید.

بعد از استفاده از کاندوم آن را گره بزنید و در یک سطل آشغال بیاندازید

۲- واکسیناسیون کنید

واکسن هایی که در برابر برخی ویروس های پر خطر پاپیلومای انسانی محافظت می کنند، اکنون به راحتی برای زنان و مردان در دسترس هستند. توصیه می شود دختران واکسن را  بین سنین ۱۱ تا ۱۲ دریافت کنند، اما واکسیناسیون می تواند در هر سنی بین سنین ۹ تا ۲۶ انجام شود. پسران می توانند واکسن را در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی یا تا سن ۲۱ سالگی دریافت کنند.

این واکسن به طور ایده آل بهتر است قبل از اینکه یک  دختر یا زن از نظر جنسی فعال شود دریافت شود، اما هنوز هم ممکن است جوانانی که از نطر جنسی فعال هستند موثر باشد.

واکسن های HPV عموما به مدت هر شش ماه سه بار انجام می شوند.

واکسن گارداسیل نام دیگرش silgard، واکسنی است که برای پیشگیری انواع مشخصی از HPV خصوصا تیپ 6،11،16،18 است کاربرد دارد.بنابراین حدود 60-70% سرطان های دهانه رحم را پیشگیری می کند همچنین سرطانهای مقعد ، ولو ،واژن ، وآلت مردان را نیز که با این تیپ HPVها ارتباط دارند پیشگیری می کند .همچنین تیپ های 11و 6 که 90% زگیل های تناسلی را ایجاد می کند پیشگیری می کند .بنابراین این واکسن گارداسیل 90% زگیل های تناسلی را پیشگیری می کند .

این واکسن زگیلهای موجود را درمان نمی کند اما برای افرادی هم که دچار زگیل شده اند توصیه می شود زیرا از انواع دیگر HPVکه فرد دچار آن نشده است جلوگیری می کند .واکسن گارداسیل معمولا قبل از سنین نوجوانی و قبل از شروع فعالیت جنسی توصیه می شود این واکسن در سال 1980 کشف شد . بعلاوه محافظت این واکسن از ویروسی HPV6-11که مسبب 90% زگیل های تناسلی هستند فرد را از زگیل های تناسلی شایع هم محافظت می کند.در سال 2012 گاداسیل توسط FDAتائید شد .

HPV مخصوصا تیپ 16 در بعضی سرطانهای سروگردن نیز دخالت دارد .واکسن گارداسیل در زنان  27-45 سالگی هم بی خطر است وممکن است در پیشگیری از زگیل تناسلی موثر باشد اما در پیشگیری از سزطان دهانه رحم گروه سنی  موثر نیست .

۳- در مورد تاریخچه جنسی تان بحث کنید

هر زمان که شما شروع به رابطه جنسی با یک شریک جدید می کنید، در مورد تاریخچه جنسی خود با شریکتان گفت و گو داشته باشید. در مورد انواع تست ها و غربالگری هایی که اخیرا انجام داده اید و اینکه بعد از آخرین معاینه تان چند برخورد جنسیتی داشته اید با او صحبت کنید.

قبل از شروع رابطه جنسی با یک شریک جدید، برای بحث کردن در مورد تاریخچه جنسی خود با شریکتان وقت بگذارید.

از این که از آنها سوالات بخصوصی همانند اینکه «آیا متوجه علائمی که ممکن است مربوط به HPV باشند مانند زگیل شده اید؟» و «چند تا شریک جنسی داشته اید؟» نترسید.

به تصمیم شخصی یک فرد برای به اشتراک نگذاشتن یک سری اطلاعات با شما احترام بگذارید اما همچنین درک کنید که شما هیچ اجباری برای داشتن رابطه جنسی با کسی ندارید و ممکن است تصمیم بگیرید که در رابطه جنسی وارد نشوید، اگر نمی توانید اطلاعاتی را که نیاز دارید بدانید را دریافت کنید.

*درمان اچ پی وی

درمانی برای HPV وجود ندارد. اما اکثر عفونت‌های HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نمی‌باشد ممکن است، به هنگامی‌که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

مشکلات بهداشتی که توسط HPV ایجاد می‌شود را می‌توان درمان نمود. زگیل و ضایعات پیش سرطانی را می‌توان از طریق درمان انجمادی (منجمد کردن یا Cryotherapy)؛ از راه برداشتن با حلقه الکتریکی (LEEP یا Loop Electrosurgical Excision Procedure)، که در آن از جریان برق برای برداشتن بافت‌های غیرطبیعی استفاده می‌کنند؛ یا با عمل جراحی برداشت. داروهای موضعی (مانند کرم‌هایی که مستقیماً روی پوست مالیده می‌شوند) را هم می‌توان برای درمان زگیل‌های تناسلی تجویز نمود. اما برطرف کردن زگیل‌های تناسلی به این معنی نمی‌باشد که شخص دیگر بهHPV آلوده نیست. امکان دارد زگیل‌ها بعداً برگشت کنند، زیرا ممکن است ویروس هنوز در سلول‌ها زنده مانده باشد. شخص آلوده به HPV که هیچ زگیل آشکاری نداشته باشد هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این ویروس آلوده سازد.

خونریزی لثه ها در دوران بارداری:

احتمالا متوجه شده اید که اثه های قرمز و متورمی دارید و حتی ممکن است زخمی،حساس یا موقع مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ،مستعد خونریزی باشند .طبق معمول کار هورمون های بارداری است که این بار لثه هارا تحریک می کند وبا تغییر واکنش نسبت به باکتری پلاک های دندانی ،باعث میشود لثه ها ورم کند (التهاب لثه ها).این هورمون ها همچنین باعث میشوند ،گرفتگی مزمن بینی و حتی خون دماغ را در این دوران تجربه کنید .احتمالا متوجه یک برجستگی کوچک روی لثه تان میشوید که به آن تومور بارداری میگویند .قبل از آنکه نگران شوید ،در نظر داشته باشیدکه این زوائد بی خطر ،ترسناک نام گذاری شده اند اما کاملا بی ضرر و بی درد هستند.اگر از آنها دارید ،خودش بعد از زایمان از بین می رود.

مراقبت دندانی:

بهداشت دهانی خوب مقدار زیادی تورم لثه ها ،خونریزی و دردناکی آن نواحی را کاهش میدهدکه شامل:مراقبت دندانی منظم و پیشگیرانه،مسواک زدن حداقل دو بار در روز و با ملایمت نخ دندان کشیدن یک بار در روز است.

تبخال تناسلی یک بیماری منتقله از راه جنسی (بیماری مقاربتی) است. این بیماری منجر به زخم های تبخالی می شود، که تبخال های دردناکی است که در اثر باز شدن مایعی از آن خارج می شود. حدود 16 درصد از افراد بین 14 تا 49 سال از این بیماری رنج می برند.

*علل ایجاد تبخال تناسلی چیست؟

دو نوع از ویروس ها باعث تبخال تناسلی می شوند: ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-2) که متعلق به یک خانواده از ویروس ها هستند. ویروسها از طریق غشای مخاطی شما وارد بدن شما می شوند. غشای مخاطی شما لایه های نازک بافتی است که سوراخ های بدن شما را می پوشانند. آنها در بینی، دهان و اندام تناسلی یافت می شوند. هنگامی که ویروس ها درون بدن شما قرار دارند، خود را در سلول های شما جای می دهند. ویروس ها به راحتی با محیط خود سازگار می شوند، به طوری که درمان آنها دشوار می شود. HSV-1 یا HSV-2 را می توان در مایعات بدن افراد آلوده یافت، از جمله:

 • بزاق
 • مایع منی
 • ترشحات واژن

*علائم تبخال تناسلی

بیشتر افراد مبتلا به تبخال تناسلی متوجه آلودگی خود نیستند چرا که یا هیچ علامتی ندارند یا علائم آن‌ها خیلی خفیف است. علائم اولیه این بیماری معمولا بعد از ۷ تا ۱۲ روز از آلودگی ظاهر می‌شود و شامل موارد زیر است:
§ درد یا خارش: درد، خارش و حساسیت به لمس در ناحیه تناسلی از علائم این بیماری است.
§ برآمدگی‌های قرمز کوچک یا تاول‌های ریز سفید: این علائم ممکن است چند روز تا چند هفته بعد از عفونت ظاهر شوند.
§ زخم: زخم‌ها با پاره شدن و خونریزی تاول‌ها ایجاد می‌شوند. زخم‌ها ممکن است موجب دردناک شدن دفع ادرار شود.
§ جای زخم: با بهبود زخم ناشی از تبخال تناسلی جای زخم آن باقی می‌ماند.
در شیوع اولیه این بیماری ممکن است نشانه‌هایی شبیه به آنفولانزا و علائمی مثل تورم غدد لنفاوی در ناحیه کشاله ران، سردرد، درد عضلانی و تب دیده شود.

*نواحی درگیر در تبخال تناسلی

این عارضه در محلی که عفونت وارد بدن می‌گردد، ظاهر می‌شود. عفونت با تماس با تبخال تناسلی و سپس خاراندن یا مالیدن آن می‌تواند به نواحی دیگر بدن از جمله چشم‌ها منتقل شود.
زنان و مردان می‌توانند در نواحی مختلفی شامل باسن و ران، مقعد، دهان و مجرای ادراری به تبخال تناسلی مبتلا شوند.
همچنین این بیماری در زنان ممکن است در واژن، نواحی خارجی سیستم تناسلی و دهانه رحم دیده شود و در مردان روی آلت تناسلی و بیضه‌ها ایجاد شود.

عود تبخال تناسلی شایع است.

تبخال‌های تناسلی برای هر فردی متفاوت است. علائم ممکن است طی سال‌ها عود کرده و مجددا خاموش شود. برخی افراد سالانه دچار چندین عود بیماری می‌شوند. با این حال برای بسیاری از افراد با گذشت زمان شیوع بیماری کمتر می‌شود.
طی عود مجدد بیماری و کمی قبل از ظهور تاول‌ها علائم زیر دیده می‌شود:
§ سوزش و خارش در محلی که عفونت اولین بار وارد بدن شده است.
§ درد در ناحیه کمر، باسن و پاها.
با این حال بطور کلی عود بیماری کمتر از بیماری اولیه دردناک است و زخم‌ها سریع‌تر بهبود می‌یابند.

*تشخیص بیماری تبخال تناسلی

 • وجود تاول های متعدد پوستی در ناحیه تناسلی
 • آزمایش خون
 • آزمایش از ترشحات تاول های کنده شده

تست های تشخیصی یا غربالگری برای هرپس تناسلی شامل موارد زیر است:

*تست PCR

با استفاده از تست PCR، هرپس تناسلی حتی در غیاب علائم، تشخیص داده می شود. تست PCR به دنبال اجزای DNA ویروس در نمونه گرفته شده از سلول ها یا مایعات تبخال های تناسلی یا مجاری ادراری است. این تست به طور رایجی برای تشخیص هرپس تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار دقیق است.

*کشت سلولی

پزشک می تواند طی معاینه نمونه ای از سلول های تبخال تهیه کرده و زیر میکروسکوپ، به دنبال ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) در این نمونه باشد.

در صورتی که تبخال ها رو به بهبودی باشند یا آلودگی به تازگی ایجاد شده باشد، ممکن است کشت سلول یا تست PCR نتایج منفی کاذب نشان دهند. تست منفی کاذب نشان می دهد که مبتلا نیستید در حالیکه در واقع بیمار هستید. نتایج مثبت کاذب هم محتمل است. اگر تست مثبت باشد ولی خطر ابتلا به ویروس کم باشد، احتمالا نیاز به تست های بیشتر دارید.

*راه های انتقال

تبخال تناسلي عمدتا در طول رابطه جنسی، از طریق تماس با سطوح تناسلی، پوست، زخم یا مایعات افراد مبتلا به ویروس منتقل می شود. تبخال تناسلي را می توان از پوست ناحیه تناسلی یا مقعد که به نظر می رسد طبیعی است و بدون اينكه علائمي داشته باشد انتقال یابد. این بیماری امروزه در ایالات متحده بسیار رایج است به گونه ای که از هر 5 فرد بزرگسال 1 نفر مبتلا به این بیماری است. اگر شما یا همسرتان دچار تبخال تناسلی باشید از طریق رابطه جنسی دهانی نیز این بیماری می تواند منتقل شود. از آنجایی که ویروس نمی تواند خارج از بدن انسان زنده بماند، از طریق حوله یا صندلی توالت منتقل نخواهد شد.

 

در شرایط نادر، عفونت تبخال تناسلي می تواند از یک مادر به نوزاد خود در طول زایمان منتقل شود.

 

*درمان تبخال تناسلی

هیچ درمان قطعی برای تبخال وجود ندارد، زیرا  HSV هرگز از بدن توسط سیستم ایمنی برداشته نمی شود

اما روشهای درمانی به منظور کاهش علایم و کاهش خطر انتقال به شریک جنسی در دسترس هستند :

 1.   پوشیدن لباس زیر نخی و اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ،  زیرا آنها می توانند جریان هوا را در ناحیه تناسلی محدود کرده وباعث کاهش سرعت بهبودی ضایعات شوند.
 2. داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن و استامینوفن می توانند درد و تب را کاهش دهند. درمانهای موضعی با بی حس کننده هایی مانند prilocaine، لیدوکائین، بنزوکائین یا تتراکائین همچنین می تواند خارش و درد ناشی از ضایعات هرپسی را تسکین دهد.
 3. داروهای ضد ویروس متعددی هستند که برای درمان تبخال مورد استفاده قرار می گیرند از جمله:

aciclovir (آسیکلوویر)، valaciclovir (valacyclovir)، famciclovir، و penciclovir.

 ۴.داروهای ضد ویروسی می توانند فرکانس، طول مدت و شدت شیوع بیماری را نیز کاهش  دهند.

 ۵.همچنین استفاده از کاندوم خطر انتقال را به طور قابل توجهی کاهش می دهد .

*بارداری و تبخال تناسلی

*خطرات انتقال تبخال تناسلی به جنین

خیلی به ندرت هرپس در دوران بارداری به جنین سرایت پیدا می‌کند و 80 تا 90 درصد بچه های مبتلا به ویروس هرپس، در زمان عبور از کانال زایمان به آن مبتلا می‌شوند. اگر کیسه آب دچار پارگی یا نشتی شود احتمال آنکه مایع درون کانال زایمان باعث انتقال عفونت به بدن بچه شود، کم است. اما اگر عفونت به بچه متقل شود برای جلوگیری از آسیب مغزی یا چشمی او داروهای مناسب توسط پزشک تجویز می‌شود.

 

*در زمان زایمان چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی که درد زایمان شروع می‌شود پزشک بدن شما را از نظر تبخال تناسلی بررسی می‌کند. اگر علائم و درد تبخال در بدن شما وجود نداشته باشد زایمان طبیعی واژینال مجاز است. در غیر این صورت،‌ معمولا توصیه پزشک زایمان سزارین است.

وقتی که بچه به دنیا می‌آید می‌توانید از سینه خودتان به او شیر بدهید زیرا عفونت از طریق شیر به کودک منتقل نمی‌شود اما باید مراقب بروز علائم بیماری روی پستان‌ها باشید که در این صورت امکان انتقال ویروس به کودک وجود دارد.

 

شیردهی و تبخال تناسلی

اگر تبخال روی یکی از سینه ها وجود داشته باشد، نمی توانید شیردهی انجام دهید. اگر تبخال تناسلی دارید، ممکن است عفونت به هر قسمت از سینه، از جمله نوک پستان و آرئول، گسترش یابد. اگر تبخال تناسلی بر روی یک یا هر دو سینه وجود داشته باشد:

 •  می توانید شیردهی را ادامه دهید تا زمانی که نوزاد با تبخال تماس نداشته باشد.
 •  از سینه ای که زخم دارد به نوزاد شیر ندهید. تبخال از طریق تماس با زخم گسترش می یابد و برای نوزاد تازه متولد شده خطرناک است.

 تا زمان بهبود زخم شیر را با پمپ از سینه خارج کنید. پمپاژ مانع از پر شدن سینه و درد می شود. می توانید شیر را ذخیره کنید و در بطری به نوزاد بدهید. اما اگر بخشی از پمپ در هنگام پمپاژ زخم را لمس کند، شیر را بیرون بریزید.

 

ویتامین D یک ریز مغذی است که در بعضی از غذاها یافت میشودوباکمک به جذب کلسیم برای سلامتی و استحکام استخوان ها در بدن ضروری است .افرادی که ویتامین د کمی جذب میکنند ممکن است استخوان های نرم،نازک و شکننده ای داشته باشند .این شرایط را در کودکان با عنوان ریکتز (راشیتیسم )و در بزرگسالان استیومالاسی می شناسند .ویتامین د کار های بسیار مختلفی در بدن انجام می دهند ،از جمله نقش های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1-نیاز برای انقباض عضله

2-نیاز برای انتقال پیام عصبی در سیستم اعصاب بدن

3-تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس ها و باکتری ها

من چه مقدار ویتامین D3 لازم دارم؟

نیاز به این ویتامین در گروه های سنی مختلف متفاوت است که در جدول زیر میانگین نیاز روزانه برای سنین مختلف آمده است:

میزان توصیه شده

دوره زندگی

400IU

تولد تا 10 ماهگی

600IU

کودکان 1تا 13 سال

600IU

نوجوانان 14 تا 18 سال

600IU

بالغین 19 تا 70 سال

800IU

سالمندان 71 سال به بالا

600IU

زنان باردار و شیرده

 

چه غذاهایی حاوی ویتامین D3 هستند؟

به طور طبیعی ویتامین د در غذاهای کمی یافت می شود.اصلی ترین منبع غذایی ویتامین د روغن ماهی می باشد و در زرده تخم مرغ ،جگر،قارچ ،و لبنیات به مقدار اندک یافت میشود.

آیا من میتوانم ویتامین D3 را از نور خورشید دریافت کنم ؟

وقتی که پوست به طور مستقیم در برابر تابش نور خورشید قرار بگیرد ویتامین د میسازد و اکثر افراد مقداری از ویتامین د مورد نیاز خود را از این طریق به دست می آورند.نوری که پس از عبور از شیشه به پوست می تابد ویتامین د تولید نمیکند ،هوای ابری و همچنین رنگ پوست تیره باعث کاهش دریافت این ویتامین می شود.

بسیاری از افراد نیز از پوست خود با لباس یا کرم های ضد آفتاب در برابر نور خورشید محافظت میکنند که باعث تولید کمتر ویتامین د از این طریق می گردد.

افرادی که به میزان کافی در برابرنور خورشید قرار نمی گیرند لازم است که منابع خوب ویتامین د را در رژیم غذایی خود اضافه کنند یا از مکمل های غذایی استفاده کنند.

آیا من ویتامین D3 کافی دریافت میکنم؟

به دلیل اینکه ویتامین د از نور خورشید ،غذا و مکمل دریافت می شود ،بهترین نشانگر مقدار ویتامین د ،سنجش سطح ویتامین د در خون است که از طریق آزمایش خون قابل اندازه گیری است و مقادیر 50 مناسب در نظر گرفته میشود و میزان کمتر از 30 دچار کمبود و بیشتر از 125 نیز بیشتر از حد مورد نیاز است.

دسته بندی وضعیت ویتامین D3:

غلظت 25 هیدروکسی ویتامین د

وضعیت

30nmol/L>

کمبود

50-30 nmol/L

ناکافی

50-75nmol/L

مناسب

>125nmol/L

بیش ازحد

 

آیا ویتامین D3 میتواند مضر باشد؟

مسمومیت با ویتامین د از طریق مواد غذایی نادر است ولی در صورت مصرف بیش از حد مکمل ویتامین د و افزایش میزان آن در خون ممکن است علایم مسمومیت مانند تهوع ،بی اشتهایی ،ضعف ،یبوست ،کاهش وزن در فرد ظاهر شود.

*تعریف واژینوز باکتریال:

واژینوز باکتریال(BV) یک نوع عفونت واژن است که وقتی تعادل باکتری ها بیش ازاندازه از حد نرمال در واژن تغییر کند، ایجاد می شود. واژینوز باکتریال شایعترین عفونت در بین زنان ۱۵ تا ۴۴ سال می باشد.

واژینوز باکتریایی در اثر رشد بیش از حد باکتری‌های بی‌هوازی، گاردنلا واژینالیس ایجاد می‌شود. هم باکتری‌های بی‌هوازی وهم گاردنلا واژینالیس در حالت طبیعی در واژن یافت می‌شود. مهبل به طور طبیعی حاوی انواع مختلف باکتری می باشد.تغییر در مقدار یا نوع این باکتری ها منجر به ایجاد عفونت خواهد شد.

*علل واژینوز باکتریال

کارشناسان در مورد علت به هم خوردن تعادل باکتریایی واژن و بروز واژینوز باکتریال مطمئن نیستند. اما برخی کار های خاص می تواند احتمال بروز آن را بیشتر کند. در موارد زیر خطر ابتلا به واژینوز باکتریال بیشتر خواهد شد:

 • داشتن بیش از یک شریک جنسی
 • نزدیکی های مکرر (به علت ph  قلیایی مایع منی و به هم خوردن ph اسیدی واژن)
 • استعمال دخانیات
 • دوش واژن

ممکن است با محدود کردن شرکای جنسی و ترک دخانیات و کاهش استفاده از دوش واژن خطر ابتلا به بیماری عفونی واژینوز باکتریال کمتر شود.

واژینوز باکتریال در زنانی که بیش از یک شریک جنسی دارند بیشتر شایع است اما این قضیه به این معنا نیست که این بیماری عفونی، جزو بیماری های مقاربتی است و می تواند از فردی دیگر به شما منتقل شود.

 

*علائم:

 • بوی واژن (از جمله شایع ترین علائم می باشد) و اغلب تنها بعد از داشتن نزدیکی جنسی مشخص می شود. قلیایی بودن مایع منی می تواند سبب آزاد شدن آمین های فرار از ترشحات واژن شود که در نتیجه آن بوی بدی شبیه بوی ماهی آزاد می شود.
 • افزایش خفیف تا متوسط ترشحات واژن
 • سوزش ادرار و دیسپارونی (که به ندرت اتفاق می افتد)

*تشخیص:

تشخیص بر اساس ۳ مورد از ۴ وبژگی زیرداده می‌شود

*افزایش ترشحات رقیق و یکنواخت

p H* ترشحات بیش از۷/۴

 * ایجاد بوی ماهی با افزودن KOH ده درصد

 * وجود clu cell :clu cellها سلول‌های اپیتلیالی واژن هستند که باکتری‌ها به آن‌ها متصل شده‌اند. حاشیهٔ سلول‌های مذکور در اثر اتصال باکتری‌ها محو شده‌اند.

*درمان:

* مترونیدازول: این دارو ممکن است به صورت خوراکی یا موضعی تجویز شود.  

*. کلیندامایسین: این دارو معمولا به صورت کرم واژینال تجویز می شود. یادتان باشد که مالیدن کرم موضعی کلیندامایسین اثر کاندوم را کم می کند و این وضعیت تا سه روز پس از استفاده از دارو باقی می ماند.

به طور کلی، همسر زنی که به واژینوز باکتریال مبتلاست لازم نیست که به طور همزمان تحت درمان قرار گیرد.

در ضمن مصرف دارو را تا زمانی که پزشک برایتان تجویز کرده ادامه دهید و حتی اگر علائمتان فروکش کرده، دارو را قطع نکنید چون خطر برگشت مجدد التهاب و عفونت وجود دارد.

*تأثیر واژینوز باکتریال بر بارداری

مطالعات نشان می‌دهد که ابتلا به واژینوز باکتریال در دورۀ بارداری باعث افزایش خطر زایمان پیش از موعد، داشتن کودکی با وزن کم و عفونت رحم بعد از زایمان می‌شود. همچنین واژینوز باکتریال در صورت درمان نشدن، ممکن است منجر به سقط جنین در سه ماهۀ دوم بارداری شود. اگرچه می‌توان گفت که اکثر خانم‌های مبتلا به واژینوز باکتریال، بارداری کاملاً طبیعی خواهند داشت و نزدیک به نیمی از موارد، این عفونت در خانم‌های باردار خودبه‌خود برطرف می‌شود، اما برای جلوگیری از هر نوع خطر احتمالی بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به درمان این عفونت اقدام شود.