ویتامین D یک ریز مغذی است که در بعضی از غذاها یافت میشودوباکمک به جذب کلسیم برای سلامتی و استحکام استخوان ها در بدن ضروری است .افرادی که ویتامین د کمی جذب میکنند ممکن است استخوان های نرم،نازک و شکننده ای داشته باشند .این شرایط را در کودکان با عنوان ریکتز (راشیتیسم )و در بزرگسالان استیومالاسی می شناسند .ویتامین د کار های بسیار مختلفی در بدن انجام می دهند ،از جمله نقش های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1-نیاز برای انقباض عضله

2-نیاز برای انتقال پیام عصبی در سیستم اعصاب بدن

3-تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس ها و باکتری ها

من چه مقدار ویتامین D3 لازم دارم؟

نیاز به این ویتامین در گروه های سنی مختلف متفاوت است که در جدول زیر میانگین نیاز روزانه برای سنین مختلف آمده است:

میزان توصیه شده

دوره زندگی

400IU

تولد تا 10 ماهگی

600IU

کودکان 1تا 13 سال

600IU

نوجوانان 14 تا 18 سال

600IU

بالغین 19 تا 70 سال

800IU

سالمندان 71 سال به بالا

600IU

زنان باردار و شیرده

 

چه غذاهایی حاوی ویتامین D3 هستند؟

به طور طبیعی ویتامین د در غذاهای کمی یافت می شود.اصلی ترین منبع غذایی ویتامین د روغن ماهی می باشد و در زرده تخم مرغ ،جگر،قارچ ،و لبنیات به مقدار اندک یافت میشود.

آیا من میتوانم ویتامین D3 را از نور خورشید دریافت کنم ؟

وقتی که پوست به طور مستقیم در برابر تابش نور خورشید قرار بگیرد ویتامین د میسازد و اکثر افراد مقداری از ویتامین د مورد نیاز خود را از این طریق به دست می آورند.نوری که پس از عبور از شیشه به پوست می تابد ویتامین د تولید نمیکند ،هوای ابری و همچنین رنگ پوست تیره باعث کاهش دریافت این ویتامین می شود.

بسیاری از افراد نیز از پوست خود با لباس یا کرم های ضد آفتاب در برابر نور خورشید محافظت میکنند که باعث تولید کمتر ویتامین د از این طریق می گردد.

افرادی که به میزان کافی در برابرنور خورشید قرار نمی گیرند لازم است که منابع خوب ویتامین د را در رژیم غذایی خود اضافه کنند یا از مکمل های غذایی استفاده کنند.

آیا من ویتامین D3 کافی دریافت میکنم؟

به دلیل اینکه ویتامین د از نور خورشید ،غذا و مکمل دریافت می شود ،بهترین نشانگر مقدار ویتامین د ،سنجش سطح ویتامین د در خون است که از طریق آزمایش خون قابل اندازه گیری است و مقادیر 50 مناسب در نظر گرفته میشود و میزان کمتر از 30 دچار کمبود و بیشتر از 125 نیز بیشتر از حد مورد نیاز است.

دسته بندی وضعیت ویتامین D3:

غلظت 25 هیدروکسی ویتامین د

وضعیت

30nmol/L>

کمبود

50-30 nmol/L

ناکافی

50-75nmol/L

مناسب

>125nmol/L

بیش ازحد

 

آیا ویتامین D3 میتواند مضر باشد؟

مسمومیت با ویتامین د از طریق مواد غذایی نادر است ولی در صورت مصرف بیش از حد مکمل ویتامین د و افزایش میزان آن در خون ممکن است علایم مسمومیت مانند تهوع ،بی اشتهایی ،ضعف ،یبوست ،کاهش وزن در فرد ظاهر شود.