*تعریف واژینوز باکتریال:

واژینوز باکتریال(BV) یک نوع عفونت واژن است که وقتی تعادل باکتری ها بیش ازاندازه از حد نرمال در واژن تغییر کند، ایجاد می شود. واژینوز باکتریال شایعترین عفونت در بین زنان ۱۵ تا ۴۴ سال می باشد.

واژینوز باکتریایی در اثر رشد بیش از حد باکتری‌های بی‌هوازی، گاردنلا واژینالیس ایجاد می‌شود. هم باکتری‌های بی‌هوازی وهم گاردنلا واژینالیس در حالت طبیعی در واژن یافت می‌شود. مهبل به طور طبیعی حاوی انواع مختلف باکتری می باشد.تغییر در مقدار یا نوع این باکتری ها منجر به ایجاد عفونت خواهد شد.

*علل واژینوز باکتریال

کارشناسان در مورد علت به هم خوردن تعادل باکتریایی واژن و بروز واژینوز باکتریال مطمئن نیستند. اما برخی کار های خاص می تواند احتمال بروز آن را بیشتر کند. در موارد زیر خطر ابتلا به واژینوز باکتریال بیشتر خواهد شد:

  • داشتن بیش از یک شریک جنسی
  • نزدیکی های مکرر (به علت ph  قلیایی مایع منی و به هم خوردن ph اسیدی واژن)
  • استعمال دخانیات
  • دوش واژن

ممکن است با محدود کردن شرکای جنسی و ترک دخانیات و کاهش استفاده از دوش واژن خطر ابتلا به بیماری عفونی واژینوز باکتریال کمتر شود.

واژینوز باکتریال در زنانی که بیش از یک شریک جنسی دارند بیشتر شایع است اما این قضیه به این معنا نیست که این بیماری عفونی، جزو بیماری های مقاربتی است و می تواند از فردی دیگر به شما منتقل شود.

 

*علائم:

  • بوی واژن (از جمله شایع ترین علائم می باشد) و اغلب تنها بعد از داشتن نزدیکی جنسی مشخص می شود. قلیایی بودن مایع منی می تواند سبب آزاد شدن آمین های فرار از ترشحات واژن شود که در نتیجه آن بوی بدی شبیه بوی ماهی آزاد می شود.
  • افزایش خفیف تا متوسط ترشحات واژن
  • سوزش ادرار و دیسپارونی (که به ندرت اتفاق می افتد)

*تشخیص:

تشخیص بر اساس ۳ مورد از ۴ وبژگی زیرداده می‌شود

*افزایش ترشحات رقیق و یکنواخت

p H* ترشحات بیش از۷/۴

 * ایجاد بوی ماهی با افزودن KOH ده درصد

 * وجود clu cell :clu cellها سلول‌های اپیتلیالی واژن هستند که باکتری‌ها به آن‌ها متصل شده‌اند. حاشیهٔ سلول‌های مذکور در اثر اتصال باکتری‌ها محو شده‌اند.

*درمان:

* مترونیدازول: این دارو ممکن است به صورت خوراکی یا موضعی تجویز شود.  

*. کلیندامایسین: این دارو معمولا به صورت کرم واژینال تجویز می شود. یادتان باشد که مالیدن کرم موضعی کلیندامایسین اثر کاندوم را کم می کند و این وضعیت تا سه روز پس از استفاده از دارو باقی می ماند.

به طور کلی، همسر زنی که به واژینوز باکتریال مبتلاست لازم نیست که به طور همزمان تحت درمان قرار گیرد.

در ضمن مصرف دارو را تا زمانی که پزشک برایتان تجویز کرده ادامه دهید و حتی اگر علائمتان فروکش کرده، دارو را قطع نکنید چون خطر برگشت مجدد التهاب و عفونت وجود دارد.

*تأثیر واژینوز باکتریال بر بارداری

مطالعات نشان می‌دهد که ابتلا به واژینوز باکتریال در دورۀ بارداری باعث افزایش خطر زایمان پیش از موعد، داشتن کودکی با وزن کم و عفونت رحم بعد از زایمان می‌شود. همچنین واژینوز باکتریال در صورت درمان نشدن، ممکن است منجر به سقط جنین در سه ماهۀ دوم بارداری شود. اگرچه می‌توان گفت که اکثر خانم‌های مبتلا به واژینوز باکتریال، بارداری کاملاً طبیعی خواهند داشت و نزدیک به نیمی از موارد، این عفونت در خانم‌های باردار خودبه‌خود برطرف می‌شود، اما برای جلوگیری از هر نوع خطر احتمالی بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به درمان این عفونت اقدام شود.